Månedsarkiv: maj 2011

Krigslive VII…

Krigslive VII har taget lidt tid at fordøje. For mig var det en lidt blandet oplevelse med ting der trak i både den ene og den anden retning, og derfor er det svært for mig sådan lige at sige sådan entydigt at det var en god eller en dårlig oplevelse.

Som ved sidste års Krigslive anmeldelse vil jeg starte med et oprids af handlingen (så godt som jeg husker den, det har en tendens til at flyde lidt sammen) og derefter tage de enkelte “områder” hvor jeg føler jeg har noget at sige, i den rækkefølge det nu falder mig ind.

Læs resten

Brætspil…

Jeg synes brætspil-liverollespil hybrider er spændende. Mit første møde med dem var Mafia Big Time i Hjørring. Det er desværre i mellemtiden afgået ved spiller-mangel-døden (hvorfor er vist et emne i sig selv), men det er heldigvis ikke det eneste i sin kategori.

Læs resten

Ubåd…

For en flok år siden (tilbage i 2004) var vi en flok mennesker der var så privilligerede at deltage i det 2. danske ubådsscenarie – U-359 (det første er et stykke rollespilshistorie der ligger noget længere tilbage).

Selvom der ikke skal herske et sekunds tvivl om at den lille kernegruppe af arrangører der endte med at udføre scenariet knoklede helt urimeligt meget for det, så var scenariet hverken en vildt overbevisende simulation eller en særlig ophidsendende rollespilsoplevelse – det eneste jeg kan komme i tanke om der var kedeligere var Midsommerdysten, og det var helt og holdent mit eget valg.

Men det var nu usandsynligt fedt at lege ubåd og – næsten – få fornemmelsen af at være dybt under vandet og afhængig af de tilgængelige instrumenter som ens eneste kilde til information.

Men det er slut nu. U-359 er sendt til ophugning.

Nu er der vel kun ubåden på Aalborg Marinemuseum tilbage, men den er ikke helt i samme størrelse og – øjensynligt – opkaldt efter en skakbrik.

Forventninger til KLVII…

Nu er Krigslive VII jo lige om hjørnet. Jeg har i år ikke været så fanget af stemningen, delvist fordi jeg ikke har brugt så meget tid på forberedelse og delvist fordi Krigslive efterhånden virker lidt… slidt (?) på mig. Måske også bare fordi mine tanker har været alle mulige andre steder. Når det er sagt er det ikke fordi jeg ikke glæder mig, og jo tættere jeg kommer på, jo mere glæder jeg mig.

Til forskel fra tidligere år tænkte at jeg – mest for min egen skyld – vil gøre lidt ud af at forsøge at danne mig overblik over mine forventninger inden jeg tog afsted. Det vil også gøre det lettere for mig at se om scenariet indfrier mine forventninger.

Læs resten

La’Kune Vita…

Som du måske har bemærket, er bloggen lidt rolig i tiden. Det skyldes ikke at jeg ikke har noget at skrive om, men mere at jeg har haft svært ved at finde tid til at skrive.

Jeg har for nyligt fået mulighed for at få nogle rigtig spændende og udfordrende opgaver på arbejde, som jeg har kastet mig over med stor fornøjelse. De har så medført en hulens masse rejseri (ca. 5 uger over de sidste 2 måneder og det tempo fortsætter en månedstid endnu eller sådan noget), og når jeg så var hjemme havde jeg nok at gøre med at “catche-up” og gøre klar til Krigslive VII.

Læs resten

Abonner på blog via e-mail

Indtast din e-mail adresse for at blive tilmeldt og modtage påmindelser om nye indlæg.

Arkiver

Kategorier