[DEC17] Diablo-bæltet…
Selvom du har spillet Diablo II er det ikke sikkert navnet siger dig så voldsomt meget – der var jo mange bælter i Diablo? Der var en ting der var lidt “pudsigt” i Diablo II omkring bælterne – at antallet af remme i de brede bælter afgjorde hvor mange “rækker” af potions (trylledrikke) du kunne have som shortcuts. Således var Diablo II inspirationen da jeg lavede dette bælte tilbage i 2003.
Før dette bælte havde jeg næsten udelukkende arbejdet med nitter – jeg synes det var for besværligt at sy. Det skyldtes nok delvist at jeg havde en dårlig syl, men også at det faktisk er ret hårdt at lave huller med en syl og sy i dem (hvilke er årsagen til at jeg nu om dage bruger en 1 mm hultang – med udveksling – til mine syprojekter). Til dette bælte besluttede jeg mig alligevel for at sy, selvom det var et helvedes hyr – for det var med syl. Men jeg tænkte at kontrasten mellem brunt læder og hvid tråd ville være pænt, og så havde jeg set mange syede læderting, der var flotte.
Ideen med bæltet kom egentlig fra, at man ofte bærer en forfærdelig masse ting i sit bælte. Når bæltet samtidig er med til at holde tøj (og måske ringbrynje!) på plads, så er det lidt upraktisk hvis man skal have det af hver gang man skal ændre på noget i sit bælte. Derfra kom tanken med at have remme på bæltet så det var lidt at tage ting af og på. Og når man nu var igang kunne man jo lige så godt – i Diablo stil – lave 2 bælter på bæltet – det ville måske ikke give vildt meget mere plads (de fleste ting fylder jo nedad og vil således hænge i vejen for ting fra bæltet nedenunder), men det ville gøre det endnu lettere at tage ting ud da der ville være færre tilfælde af at en ting i bæltet skulle tages ud før en anden kunne tages ud.
Problemet med et sådan bælte er, at det helst skal passe ret præcist i størrelsen til brugeren. Det er bare lidt svært at gøre fordi det er ret stor forskel på omfanget af mig når jeg bare har en kofte på eller hvis jeg har slagkofte, ringbynje og lamelbrynje på (som var mit tungeste tøj dengang). For at tage højde for det er det er lang stykke “bart” bælte fra spænderne og fremefter som så kan gøre det ud for gabet mellem stropperne fra den anden ende af bæltet og hen til spænderne, hvis omkredsen er ekstra stor. Det virkede dog ikke helt optimalt, for bæltet kunne godt “skride” lidt på midten. Men det var bedre end ingenting.
Men som med så meget andet man har lavet og brugt meget, så får man jo på et tidspunkt lyst til at lave en “version 2”. Ved Diablo bæltet var det jo let at se hvor man kunne sætte ind – man kan jo, som i Diablo – indsætte en ekstra rem i bæltet. Trippel-diablo bæltet blev dog først frembragt til Dengang i Warhammer i 2008. Designet her er også forbedret en smule – det bare stykke bælte sidder nu på stykket med remmene og holdere til remmene sikrer, at det ikke “skrider” som det gamle bælte gjorde. Og så er der et par hemmelige rum i det – som jeg konsekvent har glemt lige siden, så hemmelige er de!
Anskaffet: Efterår 2003 (2 remme) og Forår 2008 (3 remme).
Anskaffelsesmetode: Jeg har selv designet og bygget dem.
Pris: 2 remme: 200-300 DKK i materialer, 3 remme: 300-400 DKK i materialer.
Anvendt til: 2 remme: primært kampagner, 3 remme: lavet til Dengang i Warhammer.
Leave a Reply