Brætspilsansvarsposter…

Nu vil jeg dykke lidt ned i nogle detaljer omkring arrangørbrætspillet – og det første jeg vil kaste mig over er Ansvarsposter.

Tanken med ansvarsposter er to-fold; jeg vil gerne understøtte tematikken med at spillerne repræsenterer medlemmerne i en arrangørgruppe og jeg vil gerne give spillerne mulighed for på regulær vis at “bryde” nogle af reglerne omkring hvordan en tur foregår. Det er særligt tematikunderstøttelsen der er vigtig –  derfor vil jeg også gerne have en del Begivenhedskort der rykker rundt på arrangørgruppen idet det understøtter følelsen af en kaotisk arrangørgruppe.

Min tanke er at hver arrangørpost har en special-evne der giver spilleren lidt flere muligheder når denne har tur. Jeg forestiller mig følgende:

  • Hovedarrangøren: Må trække op til 7 kort i stedet for 5 i slutningen af sin tur.
  • PR-ansvarlig: Må spille et ekstra Handlingskort med Tilmeldingseffekt i sin tur.
  • Spildesignansvarlig: Må spille et ekstra Handlingskort med Spildesigneffekt i sin tur.
  • Logistikansvarlig: Må spille et ekstra Handlingskort med Begivenhedseffekt i sin tur.
  • Økonomiansvarlig: Må gemme et eller flere af sine ubrugte Handlingskort når turen er slut i stedet for at kassere dem – men trækker stadig op til 5 kort (eller 7 hvis man også er Hovedarrangør).

Bemærk, at man normalvis sidder med 5 kort og må spille 3 – så hvis man er både PR-ansvarlig, Spildesignansvarlig og Logistikansvarlig så kan man ikke bruge alle evner. Men er man Hovedarrangør sidder man med 7 kort – og så kan man sagtens udnytte dem alle.

Stilmæssigt kunne jeg godt tænke mig, at posterne ofte bytter rundt. Både fordi de giver en stor fordel til dem der besidder dem og derfor ikke skal være for statiske, men også fordi det bidrager til den lettere kaotiske stemning jeg gerne vil ramme. Således forestiller jeg mig at ca. 1/3 af Begivenhedseffekterne på en eller anden måde involverer at bytte rundt på posterne.

Jeg vil dog gerne, at det ikke bare bliver at spillerne sidder og river de samme to-tre poster hjem til dem selv, som de har brug for. For at undgå det, vil jeg gøre to tiltag.

Når en arrangør modtager en Ansvarspost er denne Ansvarspost fredet indtil arrangøren har haft en tur. Dette kunne f.eks. markeres ved at tappe den som ved magic (har dette et bedre term nu om dage?) og untappe alle poster når ens tur starter.

Dernæst skal majoriteten af Begivenheder der rykker rundt på Ansvarsposter være lettere ustyrlige. Selvom jeg gerne ser en enkelt eller to “Du bliver udnævnt til Hovedarrangør.” kort og des lige, skal majoriteten af kort snarere være “En Arrangør du vælger skal tage en af sine Ansvarsposter og give den til Arrangøren til venstre.” eller “Alle ikke-fredede ansvarsposter samles hvorefter arrangøren til højre for dig vælger den han helst vil have. Er der flere poster fortsætter bunken uret rundt hvor hver Arrangør vælger den post de helst vil have og sender videre indtil alle ansvarsposter er fordelt.” Kort sagt – det er meget svært at styre om du lige præcis får den ansvarspost du gerne vil have.

Ovenstående tanker er nogenlunde solide i mit hoved, men jeg vil naturligvis gerne have feedback på dem. Men jeg har også to deciderede spørgsmål.

Skal Ansvarsposterne give fame til sidst i spillet? Tematisk giver det rigtig god mening, men omvendt gør det dem bare ekstra-interessante hvilket jeg ikke mener de har brug for, og det bliver endnu mere vigtigt, at spillet ikke har en fastlagt længde så det ikke bare er den, der sidst griber posterne, der får dem. Jeg overvejede Ambitioner der gik i den retning (f.eks. “5 fame for hver Ansvarspost til sidst i spillet”), men omvendt synes de meget usikre sammenlignet med Ambitioner der bygger på tilmeldte spillere. Min sidste tanke var at hver Ambition havde en Ansvarspost tilknyttet som gav et antal ekstra fame hvis man havde den spilafslutning – dette kunne også bruges til relativt let at balancere Ambitionerne ud mod hinanden.

En anden tanke er det med uddeling af Ansvarsposter ved spilstart. Jeg har sat 5 Ansvarsposter og lige nu synes jeg det er dem der giver mening både tematisk og spilteknisk. Men hvis spillet f.eks. skal kunne håndtere 6 spillere så er der jo en, der ikke sidder med en Ansvarspost fra spilstart. Er det et stort problem? Skal man begrænse deltagerantallet til 5 – eller er det OK at man ikke sidder med en Ansvarspost fra start fordi de – sandsynligvis – flytter plads hele tiden?

3 kommentarer til Brætspilsansvarsposter…

Leave a Reply

Abonner på blog via e-mail

Indtast din e-mail adresse for at blive tilmeldt og modtage påmindelser om nye indlæg.

Arkiver
Kategorier