[DEC13] Læderpung med dekorationer…

Denne gang kigger vi – igen – på noget der ikke er mit håndværk, på trods af det ellers er læder (okay, den var ufarvet da jeg købte den så farvningen er mit håndværk). Det er en fin læderpung med påsatte metaldekorationer. Selvom den er rigtig flot er den nu mere med for historien bag dens anskaffelse end udseendet.

Horsens middelaldermarked er en blandet landhandel. For hver dygtig håndværker der sælger godt og lækkert håndværk er der tre dårlige håndværkere, 5 madboder og 7 turistfælder. Det gør mig nu ikke så meget, for det betyder, at der er lidt jagt i et finde de gode ting på Horsens.

Således var det også i 2005 da TRoA for første – og hidtil eneste gang – tog en bod med til Horsens Middelalderfestival. Ideen var at sælge lidt private ting, nogle mønter man selv kunne få lov at slå og nogle fine afladsbreve Susanne Brix havde lavet.

Da vi så gik en tur på markedet faldt jeg over en handlende fra Ungarn som – blandt andet – havde en masse flotte punge, og deriblandt dagens grej. Jeg var ret forelsket. Jeg synes håndværket var flot, den var dekoreret uden at være for meget og ørnen på hoveddekorationen passede fint til Warhammer hvor den (godt nok tohovede) ørn ofte bruges som symbol for kejserriget.

Men nu var jeg altså studerende, og jeg synes godt nok at pungen til dens 650 DKK var lidt i den dyre end – mere end jeg havde planlagt at bruge. Så jeg forsøgte at handle lidt med ham – de fleste på Horsens kan man godt handle med, også rigtig meget hvis man er kold nok. Selvom han godt ville gå lidt ned – 600 DKK – så ville han ikke mere end det. 600 DKK ville jeg simpelthen ikke give for en pung – det uanset hvor flot dekorationen var og at den var sølvbelagt. Så jeg gik igen.

Men i løbet af fredagen blev jeg mere og mere i tvivl. Så hver gang vi kom forbi forsøgte jeg at handle lidt med ham. Den ene gange endte det sågar med en længere diskussion om ungarnsk arbejdsløn og priser på huse. Men prisen forblev den samme.

Det blev lørdag, og jeg kunne endnu ikke lægge den fra mig. Så vi lagde en ny plan. Vi havde præstekostumer med som vi brugte til at sælge vores afladsbreve med, og vi tænkte at vi ville se om vi kunne “rollespille” os til en bedre pris. Vi gik ned først med løfter om guds kærlighed og derefter om bål og brand i skærsilden uden det bed på ham. Prisen var den samme.

Så jeg opgav. Jeg måtte klare mig uden.

Men som du nok kan regne ud endte det ikke helt sådan. Lørdag aften – da folk var begyndt at pakke sammen bukkede jeg under og gik ned og købte den – til 600 DKK. Og det har jeg været glad for lige siden.

Anskaffet: August 2005

Anskaffelsesmetode: Købt af en ungarnsk håndværker.

Pris: 600 DKK + noget rødbrun narvsværte brugt til at farve den.

Anvendt til: Krigslive I-V og flere andre scenarier.

En kommentar til [DEC13] Læderpung med dekorationer…

Leave a Reply

Abonner på blog via e-mail

Indtast din e-mail adresse for at blive tilmeldt og modtage påmindelser om nye indlæg.

Arkiver
Kategorier